Prawicowe siły nie tylko utrzymały wczoraj kryminalizację walki z torturowaniem kobiet, ale jednocześnie zapewniły bezkarność żołnierzom mordującym cywilów pod pretekstem „ochrony granicy”.

Oko.press:

Aż 401 z 435 głosujących posłów i posłanek poparło dziś ustawę o użyciu broni, czyli "rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa”. Przeciw głosowało tylko 14 z 26 członków klubu Lewicy oraz troje członków Koalicji Obywatelskiej: Klaudia Jachira, Franciszek Sterczewski i Małgorzata Tracz. Paweł Kukiz oraz 16 posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu.

Projekt krytykowała Lewica, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także karniści z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Podnoszono, że projekt jest sprzeczny z konstytucją.
Ustawa wprowadza dwie najważniejsze zmiany:
– Użycie broni przez funkcjonariusza (żołnierza, strażnika granicznego lub policjanta) z naruszeniem zasad stosowania środków przymusu bezpośredniego nie będzie przestępstwem.
– Ustawa wprowadza termin „operacji wojskowej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju”.

Prawica, także ta uśmiechnięta, „demokratyczna”, od tygodni wzbudzała histerię i deklarowała bezwarunkowe poparcie dla munduru:

Donald Tusk napisał na Facebooku 29 maja:
"Naszej granicy bronić będziemy wszystkimi dostępnymi środkami. Wojsko, Straż Graniczna i Policja mogą liczyć na moje pełne wsparcie. Jestem pod wrażeniem waszej odwagi, profesjonalizmu i poświęcenia."
Pod jego postem pojawiły się komentarze wspierające jego stanowisko, w tym m.in.:
Użytkownik, który zgadza się z Panem Premierem.
"Młodzi Demokraci" wyrażający wdzięczność wszystkim służbom za dbanie o bezpieczeństwo granic.
Inny użytkownik wyraża pochwałę dla PDT (Pana Donalda Tuska).
Komentarz życzący, aby wsparcie było realne, a nie tylko teoretyczne.
Użytkownik pytający o opinię służb mundurowych na temat tych deklaracji.
Komentarz wyrażający szacunek dla działań premiera i zachęcający do głosowania na Koalicję Obywatelską.
Donald Tusk napisał na Facebooku 29 maja: "Naszej granicy bronić będziemy wszystkimi dostępnymi środkami. Wojsko, Straż Graniczna i Policja mogą liczyć na moje pełne wsparcie. Jestem pod wrażeniem waszej odwagi, profesjonalizmu i poświęcenia." Pod jego postem pojawiły się komentarze wspierające jego stanowisko, w tym m.in.: 1) Użytkownik, który zgadza się z Panem Premierem. 2) "Młodzi Demokraci" wyrażający wdzięczność wszystkim służbom za dbanie o bezpieczeństwo granic. 3) Inny użytkownik wyraża pochwałę dla PDT (Pana Donalda Tuska). 4) Komentarz życzący, aby wsparcie było realne, a nie tylko teoretyczne. 5) Użytkownik pytający o opinię służb mundurowych na temat tych deklaracji. 6) Komentarz wyrażający szacunek dla działań premiera i zachęcający do głosowania na Koalicję Obywatelską.

Jestem świeżo po lekturze biografii Urbana (refleksje na jej temat być może wkrótce na blogu) i nie byłbym sobą, gdybym nie zwrócił uwagę na podobieństwo retoryki usprawiedliwiającej zabijanie migrantów z podobieństwem retoryki używanej przez komunistyczną propagandę do usprawiedliwiania zabijania górników. Czytamy w biografii Urbana:

Urban na konferencji dla zagranicznych korespondentów podsumowuje pierwszy tydzień stanu wojennego, zapewniając, że "działania wojska i sił porządkowych były bardzo sprawne". Informuje, że strajk okupacyjny jest obecnie prowadzony tylko w dwóch kopalniach. Wyraża ubolewanie nad tragedią w katowickim Wujku, podkreślając, że strzały były zgodne z przepisami o użyciu broni. Mundurowi bronili się przed robotnikami uzbrojonymi w śmiertelnie niebezpieczne przedmioty, takie jak pręty, łańcuchy, siekiery, kilofy, a nawet dzidy rozgrzane w ogniu.
Urban na konferencji dla zagranicznych korespondentów podsumowuje pierwszy tydzień stanu wojennego, zapewniając, że "działania wojska i sił porządkowych były bardzo sprawne". Informuje, że strajk okupacyjny jest obecnie prowadzony tylko w dwóch kopalniach. Wyraża ubolewanie nad tragedią w katowickim Wujku, podkreślając, że strzały były zgodne z przepisami o użyciu broni. Mundurowi bronili się przed robotnikami uzbrojonymi w śmiertelnie niebezpieczne przedmioty, takie jak pręty, łańcuchy, siekiery, kilofy, a nawet dzidy rozgrzane w ogniu.

Dzisiejsze służby:

Straż Graniczna na Twitterze poinformowała:
"Żołnierz został dziś ranny po ugodzeniu nożem przez migranta próbującego pokonać barierę na granicy z Białorusią. Wcześniej ucierpieli funkcjonariusze Straży Granicznej. Jednego z nich uderzono stłuczoną butelką, kolejny został ranny po ataku narzędziem, do którego był przytwierdzony nóż."
Post zawiera zdjęcia ilustrujące incydent, w tym uszkodzoną barierę oraz improwizowane narzędzia użyte do ataku.
Straż Graniczna na Twitterze poinformowała: "Żołnierz został dziś ranny po ugodzeniu nożem przez migranta próbującego pokonać barierę na granicy z Białorusią. Wcześniej ucierpieli funkcjonariusze Straży Granicznej. Jednego z nich uderzono stłuczoną butelką, kolejny został ranny po ataku narzędziem, do którego był przytwierdzony nóż." Post zawiera zdjęcia ilustrujące incydent, w tym uszkodzoną barierę oraz improwizowane narzędzia użyte do ataku.

A jednak dekady później, choć górnicy byli „uzbrojeni w pręty, łańcuchy siekiery, kilofy”, „nawet dzidy rozgrzane w ogniu” i ciężko ranili 11 polskich funkcjonariuszy, nazwani są „bezbronnymi”, tu Polskie Radio:

16 grudnia 1981 roku oddziały wojska i ZOMO zaatakowały bezbronnych górników kopalni "Wujek".

Czy za 40 lat będziemy tak samo oceniać mordowanie cywilów na polskiej granicy? Czy Tusk będzie uznany w tym kontekście za kogoś podobnego Jaruzelskiemu, kto pozwolił mundurowym zabijać bezbronnych cywilów? Pewnie nie…

Na obrazku przedstawiono mem z postacią Petera Griffina z serialu "Family Guy", który trzyma paletę barw. Na palecie znajdują się dwa napisy:
"bezbronni górnicy" przy jaśniejszym odcieniu.
"niebezpieczni przestępcy" przy ciemniejszym odcieniu.
Mem ten sugeruje ocenianie ludzi na podstawie koloru skóry lub wyglądu, co odnosi się do uprzedzeń i stereotypów rasowych.
Na obrazku przedstawiono mem z postacią Petera Griffina z serialu "Family Guy", który trzyma paletę barw. Na palecie znajdują się dwa napisy: "bezbronni górnicy" przy jaśniejszym odcieniu. "niebezpieczni przestępcy" przy ciemniejszym odcieniu. Mem ten sugeruje ocenianie ludzi na podstawie koloru skóry lub wyglądu, co odnosi się do uprzedzeń i stereotypów rasowych.