Liczby i obrazki

Prawdę mówiąc spodziewałem się tego – że sejm uwali projekt liberalizujący zakaz aborcji, zaś będzie pracować nad dalszym wzmocnieniem już w praktyce istniejącego zakazu aborcji. Gdy o tym myślę, bierze mnie smutek, że kilka obrazków pokazywanych do znudzenia, kilka propagandowych filmików, plus jad sączący się z ambon wystarczyły, by ten naród wybrał ludzi, którzy wprowadzą barbarzyńskie i chore przepisy. Cóż mogę zrobić, poza wrzuceniem kilku obrazków, których prolajfowcy nie chcą pokazywać.

 

1/10 000 urodzeń

Bezmózgowie jest jedną z najczęściej występujących ciężkich wad rozwojowych. Dotknięte nią płody, jeśli zostaną donoszone - większość obumiera przed porodem, umierają prawie zawsze wkrótce po urodzeniu - nie posiadają kory mózgowej i prawie całej reszty mózgu. Czasami posiadają częściowo rozwinięty pień mózgu kontrolujący czynności autonomiczne. Mogą wtedy żyć kilka lat lub miesięcy, ale są de facto niczym więcej niż zbiorem odruchów w niedorozwiniętym ciele.

Szczególnie nieprzyjemną postacią tej wady jest craniorachischisis – zaburzenie rozwojowe dotyczy nie tylko czaszki i mózgu, ale rozciąga się aż na kręgosłup i rdzeń kręgowy.

Po nowelizacji ustawy antyaborcyjnej proponowanej przez Ordo Juris jakieś pół setki kobiet rocznie będzie zmuszonych urodzić takie dzieci czy im się podoba, czy nie. Dacie radę, rodzicielstwo jest piękne, a maluszek zawsze was kocha. Nawet jak nie za bardzo ma czym.

 

Gdy w wyniku zaburzenia rozwojowego dochodzi do wypadnięcia mózgowia poza obręb czaszki, tkanka nerwowa zazwyczaj stopniowo degeneruje. Czasami jednak rodzą się – żywe przez chwilę – dzieci z egzencefalią, czyli mózgowiem poza czaszką. To straszny widok, wstrząs dla rodziców, no i jako wyposażone w mózg być może nieludzko cierpią przez te kilka chwil istnienia poza łonem, trudno powiedzieć.

Ale jeszcze żaden płód urodzony z egzencefalią nie był na tyle słabym, by nie miał sił na skonanie ku chwale cywilizacji życia.

 

1/70 000 urodzeń

Otocefalia jest równie nieprzyjemna. Dziecko rodzi się bez szczęki i wraz z głębokimi towarzyszącymi zaburzeniami rozwojowymi czaszki i okolic. Rokowania jak najgorsze - zaburzenie sprawia, że drogi oddechowe funkcjonują tak źle, że nie pozwala to na dłuższe przeżycie.

Trzeba będzie rodzić i patrzeć jak się dusi - życie bezbronnych jest najważniejsze. Na szczęście tylko jakieś 5 kobiet rocznie będzie musiało donosić taki płód do końca, nie ma się czego aż tak bać.

 

1/35 000 urodzeń

Bliźniak pasożytniczy to twór, który powstaje w niektórych ciążach bliźniaczych, gdy nie zachodzi pełna separacja między układami krwionośnymi rodzeństwa. Jeśli następuje asymetryczna dystrybucja krwi, jedno z pary będzie się rozwija lepiej, niż drugie.

Upośledzony bliźniak może przyjąć formę acefalusa – czyli płodu bezgłowego – lub nawet amorfusa, gdy jest bezładnym worem ukrwionych tkanek, często o nowotworowym charakterze.

Przynajmniej nie ma na głowie innych problemów. I nie twór lub wór, tylko bezbronne dzieciątko, trzeba donosić, nawet jesli na 90% zabije to braciszka lub siostrzyczkę, a matkę przyprawi o koszmary.