Ona

Her Spike Jonez'a najbardziej podobała mi się powaga. To nie był film zgrywający się z dewiantów zakochanych w komputerach. Nie był to film o karykaturze przyszłości. Choć wątpię by przyszłość miała akurat tak wyglądać, to przecież nie można wykluczyć, że będzie choć trochę podobna.

her-movie-joaquin-phoenix.jpg

Podobało mi się także, że było to całkiem sensowne SF. Pewnie niektórzy wyrażą opinię (z tego co wiem reżyser zdążył już rytualnie zapewnić w jakimś wywiadzie, że to nie obraz o technologii, tylko o ludziach), że to film jedynie w kostiumie SF, ale nigdy nie rozumiałem tego określenia. To po prostu SF o czasach, gdy ludzie zaczynają wchodzić w interakcje ze sztuczną inteligencją.

her-movie-2013-screenshot-catherine-and-theodore.jpg

Oczywiście ma on swoje wady. Sama Samantha (filmowa sztuczna inteligencja) przedstawiona jest świetnie. Niestety, byłoby ciekawie zobaczyć jakieś tło jej istnienia, jej korporacyjne korzenie. Przez cały film zastawiałem się, czemu głównemu bohaterowi nie przeszkadza, że jego ukochana jest własnością jakiejś firmy. Bo przecież kupienie systemu oznacza co najwyżej uzyskane licencji do użytkowania.

hermoviereview.jpg

Duchowy rozwój inteligentnych OSów też najwyraźniej nie wywołuje zainteresowania ze strony twórców technologii. Mimo wszystko można przyjąć, że jakoś zostałby zauważony. Ponadto, wydaje mi się, że wprowadzenie w pełni autonomicznych inteligencji powinno wywołać trochę żywsze reakcje, niż tylko zachwyt nad nowym gadżetem.

spike-jonzes-her-movie-review.jpg

Choć może idealizuję ludzkość. Dziś przecież też każdy ma w kieszeni całkiem dosłownie wiedzę całego świata i potężniejszy komputer, niż najpotężniejsze maszyny sprzed dwóch dekad, a jedyne co w tej sytuacji porusza masową wyobraźnię, to design i dyskusja, czy lepiej mieć smartfona, czy phableta.

Co jeszcze? Film jest prześlicznie sfotografowany. Przeczytałem gdzieś, że wygląda jak kino kręcone instagramowymi filtrami. To nieprawda, Instagram nie jest wyposażony w tak stylowe presety. Do takich efektów trzeba lepszych appek.

Fotografie w poście pochodzą z filmu Her.