Troszeczkę o tragedii aborcji

Na taki passus się natknąłem w artykule o aborcji w Irlandii (tłumaczenie moje):

Zgodnie z „Ustawą o ochronie życia w czasie ciąży” (PLDPA) lekarze mogą przeprowadzić aborcję wyłącznie jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie życia kobiety, ale nie gdy zagrożone jest jej zdrowie. (…)

Dla pewnej kobiety, Lupe, oznaczało to konieczność wzięcia spraw w swoje ręce. Wylądowała w szpitalu mocno krwawiąc i dowiedziała się, że jej zarodek jest martwy. Lekarze odmówili jej aborcji wyjaśniając, że musi donosić dziecko do dziewiątego miesiąca i dopiero wtedy urodzić je martwe.

„Embrion przestał rosnąć gdy miał cztery czy pięć tygodni”, powiedziała badaczom, którzy tworzyli raport dla Amnesty [International] przez osiem miesięcy, wkrótce po tym jak PLDPA weszła w życie. „Znaczyło to, że miałam w sobie martwy embrion przez ponad dwa miesiące… W tym czasie byłam naprawdę przerażono, bo stało się dla mnie jasne, że jeśli dojdzie do jakichkolwiek komplikacji, ci ludzie pozwolą mi umrzeć, tak jak pozwolili Savitcie”.

Słowem przypomnienia: Savita Halappanavar to jedna z bardziej znanych ofiar nieludzkiego prawa stworzonego przez irlandzkich obrońców życia. Savita umarła, gdyż po tym jak poroniła, lekarze odmówili jej aborcji i usunięcia martwego płoda - wedle ich oceny jej życie nie było zagrożone. Savita zapadła jednak na sepsę, czyli zakażenie krwi, i po kilku dniach męczarni zmarła.

Wracając do Lupe:

Ostatecznie powróciła do ojczystej Hiszpanii by mieć aborcję.

Aborcja jest OK.