Skóra

Porzućmy na chwilę ponure ruminacje nad polityczną beznadzieją. Wczoraj przypomniano mi, że Ray of light Madonny ma już dwadzieścia lat! Nie jest to przyjemne uczucie, gdy nagle sobie przypominasz, że słuchałeś albumu, gdy się ukazał, a teraz jest już dwadzieścia lat później i nic się z tym nie da zrobić.

RoL.jpg

W prasie, to jest portalach muzycznych, lub tylko karmiących bliżej niezdefiniowaną papką około-pop-kulturową, ukazało się mnóstwo artykułów, z których większość opisuje to samo, jak bardzo przełomowym i niezwykłym był ten album, jak mocno walczył z seksizmem i ejdżyzmem, jak Madonna wprowadziła techno i elektronikę w serce mainstreamowego popu, i tak dalej, i temu podobne.

Jeśli chodzi o ocenę artystycznego znaczenia, to chyba najbardziej radykalna – z rzeczy, które dzisiaj czytałem – była recenzja w The Quietus:

Like Dark Side Of The Moon, it is an elegiac study of ego, mental disintegration and the fear of death. Pink Floyd’s epic drew on ‘70s psychoanalysis, R D Laing and the divided self, while Ray Of Light captures the 90s zeitgeist with its references to Kabbalah and the subconscious. Dark Side uses the sun and moon as symbols of life and death, while Ray Of Light revolves around the duality of sea and sky. Both albums require the listener to go the whole journey to get the full effect.

Jakem fan Madonny, to wydaje mi się, że jest w tym porównaniu pewna przesada. Pink Floyd miało trochę lepsze teksty. Z drugiej strony, gdyby zawęzić analizę do albumów stricte popowych, to może porównanie nie byłoby aż tak niedorzeczne.

Odkładając na bok tak ryzykowne porównania, nie napiszę kolejnej porcji tekstu zachwycającego się tą płytą. Tak, jest na niej mnóstwo zajebistych piosenek. Pod wieloma względami brzmi bardziej świeżo niż większość mainstreamowego popu dzisiaj, włącznie z tym co dzisiaj zwykle nagrywa sama Madonna.

Zamiast tego wskażę tylko, która z piosenek na Ray of light jest moją ulubioną. Dokonanie wyboru nie było łatwe, bo jakaś połowa piosenek z tego albumu jest tak dobra, że je zaliczam do najlepszych popowych kawałków w ogóle i wciąż regularnie słucham.

Niemniej waszą uwagę chciałbym zwrócić na Skin, szczególnie tych co tej płyty – lub Madonny w ogóle – wcześniej nie słuchali.

Tutaj link do Apple Music, a tutaj do Spotify.

Przy prawie sześciu i pół minutach to dość długi kawałek. Przez większość swego trwania oscyluje między agresywną elektroniką, a łagodniejszymi partiami o bardziej popowym brzmieniu. Po czym, koło 4:30, gdy można się spodziewać, że nadszedł czas na koniec, utwór zapuszcza się w istocie psychodeliczne regiony. Madonna skanduje residua refrenu jak jakąś mantrę, a do warstw elektroniki, już mocno zakumulowanych, wkradają się sample etnicznych instrumentów.

To czysta przyjemność dla moich uszu. Jak większość innych kawałków z tej płyty, także i ten był produkowany przez Williama Orbita. Ale w tym konkretnym pomagał mu Marius De Vries, znany też ze współpracy z Sugarcubes, Björk czy Massive Attack. Z tego co wyczytałem w książce Grzeszna Madonna Lucy O'Brien, to właśnie przy tworzeniu tego utworu obaj producenci nabrali do siebie zaufania. Każdy z nich chciał też zamieście w nim swoje ulubione pomysły muzyczne. Stąd jak mniemam swoista barokowość brzmienia (lub przeładowanie, jak mógłby określić ktoś mniej życzliwy).

Tak czy siak, gdy myślę o najntinsach – muzycznie – to Skin jest jednym z definiujących dla mnie utworów, co najmniej równie mocno jak Joga Björk, Smells like teen spirit Nirvany czy Scream Jacksona.

Slwstr