Nie wolno namawiać do zerwania współpracy, ale wolno torturować

Interesującego tweeta zamieściła Anna-Maria Żukowska, prawniczka, anglistka, wiceprzewodnicząca mazowieckiego SLD oraz rzeczniczka prasowa SLD:

To nieprawdopodobne do jakiego poziomu hipokryzji można się posunąć. Jakbyście nie wiedzieli o co chodzi: ostatnio na łamy prasy, to jest Tygodnika Powszechnego, powrócił Jakub Dymek, swego czasu oskarżony o gwałt i molestowanie. Wywołało to reakcję w postaci petycji do redakcji pisma, która nawoływała do zerwania współpracy z oskarżonym publicystą.

W zasadzie rozumiem powody, dla których ktoś może się niezgadzać ze stosownością takich sankcji wobec Dymka, który póki co nie został za nic skazany. Ba, nawet lepiej rozumiem wątpliwości co do samych zasad, zgodnie z którymi działa #metoo - mogę uznawać, że cała akcja dała efekt netto pozytywny, ale to wciąż manifestacja ludowej formy sprawiedliwości. Mogę zadawać sobie takie same pytania jak Margaret Atwood:

The #MeToo moment is a symptom of a broken legal system. All too frequently, women and other sexual-abuse complainants couldn't get a fair hearing through institutions – including corporate structures – so they used a new tool: the internet. Stars fell from the skies. This has been very effective, and has been seen as a massive wake-up call. But what next? The legal system can be fixed, or our society could dispose of it. Institutions, corporations and workplaces can houseclean, or they can expect more stars to fall, and also a lot of asteroids.

If the legal system is bypassed because it is seen as ineffectual, what will take its place?

Ale nawet przyjmując taką optykę trzeba mieć niebywały tupet, będąc członkiem SLD, by z siebie wypluć słowa jak te napisane przez Żukowską.

Gdy SLD była ostatnim razem u władzy, to ta miłująca demokrację i zasadę domniemania niewinności partia pozwoliła, by nasi sojusznicy przetrzymywali i torturowali na terenie tego kraju ludzi co najwyżej podejrzanych o zbrodnię, o których wiemy, że wielu było podejrzanych niesłusznie.

Gdzie wtedy było sldowskie uwielbienie dla zasady domniemania niewinności? 

Przypomnijmy:

W streszczeniu opisano między innymi "przesłuchania" Abu Zubajdy, który jak wiadomo był przez pewien czas przetrzymywany w tajnym więzieniu w Polsce. Mężczyzna miał być podtapiany tak "skutecznie", że "praktycznie przestał reagować na bodźce i leżał z ustami wypełnionymi wodą".

W raporcie jest m.in. zarzut, że zagraniczny ośrodek zatrzymań CIA (lokalizacja w dokumencie pozostała tajna), w którym więzień zamarzł na śmierć przykuty łańcuchem do betonowej podłogi, był obsadzony przez słabo wyszkolonych funkcjonariuszy.

Wśród innych brutalnych metod opisanych w streszczeniu raportu są takie jak "żywienie analne" i "nawadnianie analne", przeprowadzane bez żadnych podstaw medycznych. W raporcie jest też mowa o zastosowaniu groźby "przemocy seksualnej z użyciem miotły" wobec jednego z przesłuchiwanych, a nawet groźby egzekucji.

Standardowo uniemożliwiano więźniom sen, nawet przez 180 godzin. Musieli w tym czasie stać w "obciążających" pozycjach, przykuci do ścian lub sufitu z podniesionymi rękoma. Jedno z tajnych więzień miało przypominać "lochy", gdzie domniemanych terrorystów trzymano w zupełnej ciemności, nieustannie przykutych do ścian i "bombardowano" znienacka głośną muzyką lub po prostu hałasem.

Dla pani Żukowskiej nawoływanie Tygodnika do zerwania współpracy z Dymkiem, to brak poszanowania demokracji. Czym było w takim razie, gdy Miller pomagał zamykać ludzi bez sądu w lochach?

PS: Pani Anna-Maria zaprotestowała gorąco:

Zrzut ekranu 2018-03-14 o 00.29.49.png

Więc powtarzam: SLD tak powiedziało, gdy pozwoliło na to decyzjami swojego premiera, od których nigdy się nie odcięło ani za nie nie przeprosiło.

Slwstr4 Comments