Czarna Pantera

black-panther-3.jpg

Pantera (Chadwick Boseman) jest czarnaseksowna, jak i rozdarta wewnętrznie, gdy orientuje się, że izolacjonizm afrofuturystycznej utopii jego kraju - Wakandy – stworzył potwora w osobie Killmongera. Jest rzeczą dość standardową, gdy bohaterowie koniksowych filmów muszą przezwyciężyć siebie i swoje słabości, trochę mniej, gdy walczą ze strukturalnymi słabościami swojego państwa. Ale przecie Pantera nie jest tu zupełnie pierwsza - tematykę z komiksową powierzchownością liznął już Kapitan Ameryka - Wojna Cywilna, czy jak tam przełożono na polski jego tytuł.

Niemniej Black Panther obwołany został filmem przełomowym i niebywale znaczącym. Z jednej strony trudno temu nie przyklasnąć - to pierwszy taki blockbuster z niemal wyłącznie czarną obsadą - z drugiej trudno nie być choć trochę podejrzliwym wobec tak uniwersalnego zachwytu krytyków, gdy weźmie się pod uwagę jak masywna była maszyna promocyjna uruchomiona przez Disney'a przy tym projekcie.

Nie neguję znaczenia reprezentacji dla dobrostanu afro-diaspory, szczególnie jej amerykańskiej gałęzi, ale trudno mi w tym filmie nie widzieć raczej objawu pozytywnych zmian, niźli istotnego trybu w maszynie, która te zmiany napędza.

-Black-Panther-Promotional-Still-black-panther-40847103-2048-1080.jpg

A tak, Killmonger (Michael B. Jordan). Rzeczywiście to udany złoczyńca – szczególnie w porównaniu do tego, do czego przyzwyczaił nas Marvel swoimi produkcjami. Jest wojownikiem o społeczną sprawiedliwość - po prostu bardzo zradykalizowanym. Gdy w końcu, standardowo, pada martwy, to pozostaje otoczony poświatą splamionego morderczym zaślepieniem, ale jednak heroizmu. W pewnym sensie moralnie wygrywa z protagonistą, który częściowo chociaż przyjmuje jego punkt widzenia, choć oczywiście odrzuca krwawe metody.

Muzyka nie należała do najbardziej oryginalnych i ciekawych, ale znowu - była bardziej oryginalna i ciekawa, niż muzyczne prefabrykaty, które są marvelowskim standardem.

Seans w IMAX męczył niskiej jakości konwersją 3D. Podjąłem decyzję, że będę chodził już tylko na filmy w wersji 2D, o ile nie będą od początku kręcone 3D, jak swego czasu Avatar.

Slwstr