Stan na teraz

Partia władzy kontroluje policję, służby specjalne, prokuraturę, Trybunał Konstytucyjny, a teraz kontrolą obejmie wszystkie sądy w kraju. W ten sposób zyska wolną rękę, aby arbitralnie i bez żadnych podstaw faktycznych wszczynać postępowania, stawiać przed sądem i nawet zamykać w więzieniu z wyrokiem ludzi, których postanowiła z dowolnych przyczyn zwalczać. Może stosować polityczne represje, zastraszać, wymuszać na ludziach wycofanie się z aktywności publicznej czy publicystycznej. Każda władza korumpuje, ale władza absolutna korumpuje absolutnie. Gdy politycy partii władzy zyskają absolutną władzę nad wymiarem sprawiedliwości, nie powstrzymają się od jej użycia w stopniowo coraz bardziej licznych przypadkach. Skutkiem tego będzie jawna niesprawiedliwość i straszna krzywda ludzka.

Jeśli do tego zaś dojdzie i ludzie zostaną skrzywdzeni, to moralna odpowiedzialność i wina za to spadnie nie tylko – co jasne – na aktywistów obecnej partii władzy, którzy swych przywilejów będą nadużywać, ale także na wszystkich zwolenników, popleczników i klakierów tego rządu. Od teraz nie ma już usprawiedliwień: „nie wiedziałem, co się może stać”, „popierałem ich, bo pomogli rodzinom z 500+ i krzywda nikomu się nie działa”, „chciałem dać im szansę po 8 latach, bo inni zawiedli”. Teraz jest jasne, że powstaje konstrukcja, która jest tylko o jedną decyzję przywódcy oddalona od przeistoczenia się w dyktaturę. To jeszcze nie nastąpiło, ale po wejściu w życie tych trzech ustaw może nastąpić w dowolnym momencie. Gdy konsekwencje w postaci skrzywdzenia konkretnych ludzi nastąpią, wielu dzisiejszych zwolenników będzie się wstydzić, przepraszać za ignorancję lub niefrasobliwość, niektórzy będą wypierać się swoich dzisiejszych ocen i zakłamywać fakty. Ale, moi Państwo, wtedy już będzie za późno. Lada moment może być za późno.

Zastanawiam się  jak będziemy na to wszystko patrzeć za 10 czy 20 lat, gdy Polska, już pewno poza granicami Unii, znajdzie się w uścisku prorosyjskiej, nietykalnej kliki wyrosłej z dzisiejszego PiSu.