Epitafium Seikilosa

Epitafium Seikilosa

Epitafium Seikilosa jest najstarszym zachowanym kompletnym utworem muzycznym. Liczy około dwóch tysięcy lat. Na podstawie napisów na kolumnie, na której znaleziono kompozycję, domniemywa się, że utwór mógł być dedykowany Euterpe, prawdopodobnie żonie Seikilosa, choć rekonstrukcja ta jest niepewna, gdyż napis jest uszkodzony. Równie dobrze może głosić Seikilos, syn Euterposa.

Unikalne w tym znalezisku jest, że zawiera nie tylko krótki poetycki tekst, ale też zapisaną w muzycznej notacji melodię. Kompozycja napisana jest w skali frygijskiej.

Oto współczesne odtworzenie, w którym wokalista stara się śpiewać w sposób zbliżony do tego, co wiemy o grece tamtych czasów:

(utwór udostępniony na licencji CC BY 3.0)

Tekst w wolnym tłumaczeniu to:

Póki żyjesz, lśnij
Nie żałuj niczego
Życie trwa chwilę
Czas upomni się o swoje

Gdy na początku tej dekady firma Firaxis przymierzała się do stworzenia piątej inkarnacji gry Cywilizacja, zatrudnieni przy produkcji kompozytorzy – Michael Curran i Geoff Knorr – postanowili zabawić się w etnomuzykologów i zebrać melodie z całego świata, by następnie połączyć je w jedną organiczną, ale noszącą wyraźne ślady różnicowanego kulturowego dziedzictwa, całość.

Melodią, która dostarczyła smaku właściwego Grecji, było właśnie Epitafium Seikilosa, dzięki czemu możemy go posłuchać w znacznie bardziej rozbudowanej aranżacji:

Światowej sławy dendrolog

Światowej sławy dendrolog

FBI vs Apple

FBI vs Apple